NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми
4718
Цветни аспекти

Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми

Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен. Церемонията се състоя в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников - 1856“. Първа награда беше присъдена на Вячеслав Бихун от Украйна за лентата "И хляб наш насъщни". Валери Добрев от Димитровград получи втора награда за „Обикновен герой"

| 30 Юни 2024, 12:00 ч.
Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми
Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми
Снимка © БТА

Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен. Церемонията се състоя в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников - 1856“. Първа награда беше присъдена на Вячеслав Бихун от Украйна за лентата "И хляб наш насъщни". Валери Добрев от Димитровград получи втора награда за „Обикновен герой". Люпчо Паункоски от Република Северна Македония взе трета награда за „Кино Охридското езеро".

Режисьорът Светослав Драганов и екип снимаха в Бургас кадри от нов документален филм, посветен на актрисата Мария Статулова. Той ще се казва "Надеждата на Мария" и, ако всичко върви по план, режисьорът се надява да го завърши и представи догодина по време на десетото издание на Бургаския международен филмов фестивал, заяви той .

Сценарист на филма е синът на актрисата Дани Радичков. Оператор е Иван Чертов, а по звука и музиката работи Петър Пармаков, познат от артистичния дует trohi. Проектът е финансиран от Националния филмов център и Фонд "Култура" на Община Бургас.

Драганов обясни, че идеята за документалната продукция се появява постепенно след приключването на снимките на първия му игрален филм "Смирен" (2019 г.), в който Статулова има роля. Проектът изкристализира около нейния 70-годишен юбилей, който тя отбеляза през 2023 г.. 

Продукцията ще проследи как

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица е начело в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд на екран в САЩ и Канада режисираната от Шон Леви продукция от киновселената на "Марвел" реализира приходи от 54 милиона щатски долара, с които общите му постъпления в северноамериканския боксофис стават 494,3 милиона щатски долара. 

В международния боксофис "Дедпул & Върколака" премина границата от 1 милиард щатски долара. "Жокера", излязъл на екран през 2019 г., е единственият друг филм с рейтинг R, достигнал емблематичния праг. 

Отличен старт в боксофиса на Северна Америка направи романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс - Блейк Лайвли, в главната роля. Постъпленията от филма, режисиран от изпълнителя на главн

Два натюрморта от седемнадесети век, заграбени по време на нацистката окупация и изложени в Лувъра в Париж от 50-те години на миналия век, тъй като наследници не били открити, бяха върнати на 48 наследници на еврейското семейство, което ги е притежавало. Наследниците дариха картините на най-големия музей в света, съобщи АФП.

Голяма част от наследниците, както техните деца и внуци, се събраха във вторник около двата натюрморта, дело на Флорис ван Шутен и Петер Бинойт, рисувани вероятно през 1630 г. и 1620 г. Творбите ще бъдат изложени пред публика в Лувъра от сряда заедно с исторически документи за семейството, което ги е притежавало.

Това е изпълнен дълг към моето семейство, което е било преследвано и чиято история говори на следващите поколения, каза пред АФП една от наследничките, която се представя само като Марион. Директорът на Лувъра Лоранс де Кар подчерта, че то

Наградата на Националната федерация за алтернативно кино за монтаж беше присъдена за филма „Последните къщи в Бергервеен" на Нико Вестерхоф, Нидерландия. Наградата на Киноклуб "Мадарски конник" за операторско майсторство беше за филма „Повратникот", с автор Диме Талевски от Република Северна Македония. Наградата на Съюза на българските филмови дейци за режисура получи Група „Русефилм" за лентата „Зад кадър Георги Киряков". Наградата на Народно читалище „Добри Войников - 1856“ за сценарий беше присъдена за филма „Сънят ми слънчев чака вечност" на Славян Костов и Яна Тодорова.

Наградата на Националния филмов център за най-добър филм на млад автор до 30 години за филма "Засега така" и „Може би" беше присъдена на Студио „Клин" към Професионалната гимназия по икономика в Шумен. Наградата "Генчо Генчев" за кратък филм до 5 минути беше за филма „Снайперист" с автор Бранимир Попов от Група "Русефилм".

Наградата на Община Шумен за филма „Визитката на Шумен" получи Киноклуб „Мадарски конник". Наградата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски" взе Група „Русефилм" за лентата "Флотската кула". Наградата на Министерството на културата беше присъдена за филма „Родина - хорът на Русе", с автори Пламен Личев и Емилия Василева от Група „Русефилм". Медал на международната организация за любителски филми УНИКА беше връчен на Нико Майеров.

Жури с председател проф. Божидар Манов и членове доц. Александър Донев, Силва Хачерян, доц. Стефан Минков, Стефан Хаджи Андоновски присъди наградите във фестивала. Всички участници получиха грамоти. Фестивалът продължи три дни, от 28 до 30 юни. Той беше открит с церемония пред Народно читалище "Добри Войников - 1856". Както съобщихме, общо 37 български и 19 чуждестранни филми бяха част от конкурсната програма на фестивала.

На 15 юли 2024 г. изтича срокът за кандидатстване с авторски предложения, които да бъдат включени в събитийния календар на сцена „Централни хали“ от есента. Проектите трябва да отговарят на едно или повече от четирите приоритетни направления на новото градско пространство – културно наследство, кулинарна култура, детска сцена и култура, изкуства и занаяти, съобщават инициаторите.

Проектните предложения ще бъдат оценявани от членовете на обществения съвет на сцена „Централни хали“ с председател проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова, архитект и преподавател в УАСГ и членове – доц. д-р Венета Ханджийска (директор на Музея за история на София), Даниел Ненчев (журналист и директор стратегическо развитие на БНР), Стефан Огнянов (съосновател на Free Sofia Tour), Петър Димитров (основател на фестивала A to Jazz) и  Константин Вълков (програмен дирек

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Южнокорейският певец Теил напуска Kей-поп групата Ен Си Ти (NCT), след като е обвинен в неуточнено сексуално престъпление, предаде Асошиейтед прес. 

Неговата агенция SM Entertainment публикува изявление за социалната мрежа „Екс“, в което се казва, че членът на Ен Си Ти ще напусне момчешката група, тъй като е „заведено наказателно дело срещу него, свързано със сексуално престъпление“. От лейбъла не уточняват естеството на престъплението.

„Осъзнахме сериозността на проблема и решихме, че Теил не може повече да продължава да пее в групата“, съобщават от лейбъла.

„Обсъдихме този въпрос с него и беше решено, че той ще напусне групата.“ От агенцията добавят, че той оказва пълно съдействие на полицейското разследване.

Теил е част от южнокорейската момчешка група Ен Си Ти, популярна в цял свят. Тя дебютира пр

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
4718
Цветни аспекти

Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми

Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен. Церемонията се състоя в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников - 1856“. Първа награда беше присъдена на Вячеслав Бихун от Украйна за лентата "И хляб наш насъщни".Валери Добрев от Димитровград получи втора награда за „Обикновен герой".

| 30 Юни 2024, 12:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми
Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми
Снимка © БТА

Наградиха участниците в Международния фестивал на любителските исторически филми в Шумен. Церемонията се състоя в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников - 1856“. Първа награда беше присъдена на Вячеслав Бихун от Украйна за лентата "И хляб наш насъщни". Валери Добрев от Димитровград получи втора награда за „Обикновен герой". Люпчо Паункоски от Република Северна Македония взе трета награда за „Кино Охридското езеро".

Наградата на Националната федерация за алтернативно кино за монтаж беше присъдена за филма „Последните къщи в Бергервеен" на Нико Вестерхоф, Нидерландия. Наградата на Киноклуб "Мадарски конник" за операторско майсторство беше за филма „Повратникот", с автор Диме Талевски от Република Северна Македония. Наградата на Съюза на българските филмови дейци за режисура получи Група „Русефилм" за лентата „Зад кадър Георги Киряков". Наградата на Народно читалище „Добри Войников - 1856“ за сценарий беше присъдена за филма „Сънят ми слънчев чака вечност" на Славян Костов и Яна Тодорова.

Режисьорът Светослав Драганов и екип снимаха в Бургас кадри от нов документален филм, посветен на актрисата Мария Статулова. Той ще се казва "Надеждата на Мария" и, ако всичко върви по план, режисьорът се надява да го завърши и представи догодина по време на десетото издание на Бургаския международен филмов фестивал, заяви той .

Сценарист на филма е синът на актрисата Дани Радичков. Оператор е Иван Чертов, а по звука и музиката работи Петър Пармаков, познат от артистичния дует trohi. Проектът е финансиран от Националния филмов център и Фонд "Култура" на Община Бургас.

Драганов обясни, че идеята за документалната продукция се появява постепенно след приключването на снимките на първия му игрален филм "Смирен" (2019 г.), в който Статулова има роля. Проектът изкристализира около нейния 70-годишен юбилей, който тя отбеляза през 2023 г.. 

Продукцията ще проследи как

Изложба „Зад маската: светлини и сенки“ ще бъде открита на 3 септември в Общинската художествена галерия "Петър Персенгиев" в Нови пазар.

В нея са включени различни ангели, клоуни, арлекини, маски и баби Яги, част от колекцията на дългогодишния председател на Народното читалище „Христо Ботев - 1872" Емил Мирчев.

Директорът на галерията Борислава Борисова каза , че в изложбата светът на фантазията, мистиката и комедията се преплитат, за да разкрият многопластовата същност на човешката душа. Експозицията ще остане експонирана до 6 октомври.

„Изложбата е едно незабравимо пътуване през разнообразието на човешките емоции и идентичности. Всяка зала разкрива различен аспект от нашата същност – от комичните и трагични лица на клоуните, през мистиката на Баба Яга, до театралните игри на арлекините. Навсякъде, между фигурите, разпръснатите м

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица е начело в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд на екран в САЩ и Канада режисираната от Шон Леви продукция от киновселената на "Марвел" реализира приходи от 54 милиона щатски долара, с които общите му постъпления в северноамериканския боксофис стават 494,3 милиона щатски долара. 

В международния боксофис "Дедпул & Върколака" премина границата от 1 милиард щатски долара. "Жокера", излязъл на екран през 2019 г., е единственият друг филм с рейтинг R, достигнал емблематичния праг. 

Отличен старт в боксофиса на Северна Америка направи романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс - Блейк Лайвли, в главната роля. Постъпленията от филма, режисиран от изпълнителя на главн

Два натюрморта от седемнадесети век, заграбени по време на нацистката окупация и изложени в Лувъра в Париж от 50-те години на миналия век, тъй като наследници не били открити, бяха върнати на 48 наследници на еврейското семейство, което ги е притежавало. Наследниците дариха картините на най-големия музей в света, съобщи АФП.

Голяма част от наследниците, както техните деца и внуци, се събраха във вторник около двата натюрморта, дело на Флорис ван Шутен и Петер Бинойт, рисувани вероятно през 1630 г. и 1620 г. Творбите ще бъдат изложени пред публика в Лувъра от сряда заедно с исторически документи за семейството, което ги е притежавало.

Това е изпълнен дълг към моето семейство, което е било преследвано и чиято история говори на следващите поколения, каза пред АФП една от наследничките, която се представя само като Марион. Директорът на Лувъра Лоранс де Кар подчерта, че то

Наградата на Националния филмов център за най-добър филм на млад автор до 30 години за филма "Засега така" и „Може би" беше присъдена на Студио „Клин" към Професионалната гимназия по икономика в Шумен. Наградата "Генчо Генчев" за кратък филм до 5 минути беше за филма „Снайперист" с автор Бранимир Попов от Група "Русефилм".

Наградата на Община Шумен за филма „Визитката на Шумен" получи Киноклуб „Мадарски конник". Наградата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски" взе Група „Русефилм" за лентата "Флотската кула". Наградата на Министерството на културата беше присъдена за филма „Родина - хорът на Русе", с автори Пламен Личев и Емилия Василева от Група „Русефилм". Медал на международната организация за любителски филми УНИКА беше връчен на Нико Майеров.

На 15 юли 2024 г. изтича срокът за кандидатстване с авторски предложения, които да бъдат включени в събитийния календар на сцена „Централни хали“ от есента. Проектите трябва да отговарят на едно или повече от четирите приоритетни направления на новото градско пространство – културно наследство, кулинарна култура, детска сцена и култура, изкуства и занаяти, съобщават инициаторите.

Проектните предложения ще бъдат оценявани от членовете на обществения съвет на сцена „Централни хали“ с председател проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова, архитект и преподавател в УАСГ и членове – доц. д-р Венета Ханджийска (директор на Музея за история на София), Даниел Ненчев (журналист и директор стратегическо развитие на БНР), Стефан Огнянов (съосновател на Free Sofia Tour), Петър Димитров (основател на фестивала A to Jazz) и  Константин Вълков (програмен дирек

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Южнокорейският певец Теил напуска Kей-поп групата Ен Си Ти (NCT), след като е обвинен в неуточнено сексуално престъпление, предаде Асошиейтед прес. 

Неговата агенция SM Entertainment публикува изявление за социалната мрежа „Екс“, в което се казва, че членът на Ен Си Ти ще напусне момчешката група, тъй като е „заведено наказателно дело срещу него, свързано със сексуално престъпление“. От лейбъла не уточняват естеството на престъплението.

„Осъзнахме сериозността на проблема и решихме, че Теил не може повече да продължава да пее в групата“, съобщават от лейбъла.

„Обсъдихме този въпрос с него и беше решено, че той ще напусне групата.“ От агенцията добавят, че той оказва пълно съдействие на полицейското разследване.

Теил е част от южнокорейската момчешка група Ен Си Ти, популярна в цял свят. Тя дебютира пр

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Жури с председател проф. Божидар Манов и членове доц. Александър Донев, Силва Хачерян, доц. Стефан Минков, Стефан Хаджи Андоновски присъди наградите във фестивала. Всички участници получиха грамоти. Фестивалът продължи три дни, от 28 до 30 юни. Той беше открит с церемония пред Народно читалище "Добри Войников - 1856". Както съобщихме, общо 37 български и 19 чуждестранни филми бяха част от конкурсната програма на фестивала.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.